Türkiye Nefes Koçluğu Federasyonu
Nefesle İlgili Bilimsel Araştırmalar

J Altern Complement Med. 2004 Ekim;10(5):757-66.

"Kalp krizlerini elimine ettiği ve önlediği iddia edilen yogasal nefes alma teknikleri üzerine hemodinamik gözlemler: bir pilot çalışma."
Shannahoff-Khalsa DS, Sramek BB, Kennel MB, Jamieson SW. Zihin-Beden Dinamiği için Araştırma Grubu, Nonlineer Bilimler Enstitüsü, California Üniversitesi, San Diego, La Jolla, CA 92093-0402, ABD.

HEDEF: Bu pilot araştırma, “kalbe gelen anormal elektrik olaylarına bağlı kalp krizlerini önleme ve elimine etmeye yardımcı olduğu” ve genel olarak “merkezi sinir sisteminin (MSS) performansını arttırdığı ve travmatik şokun ve stresin MSS üzerindeki etkilerini elimine ettiği” iddia edilen yogasal nefes alma tekniğinin hemodinamiğini araştırmıştır.

TASARIM: (4) denek için parametreler egzersiz öncesi dinlenme devresinde, 31 dakikalık egzersiz devresinde ve egzersiz ve dinlenme sonrası devrede kaydedilmiştir.

YER/LOKASYON: Denekler için parametreler San Diego’daki California Üniversitesi laboratuarında kaydedilmiştir.

DENEKLER: 3 erkek denek için parametreler (yaş 44, 45, 67) ile 1 kadın denek (yaş 41) için parametreler kaydedilmiştir. Bir (1) denek (erkek, yaş 45) bu teknik konusunda yoğun bir eğitim almıştır.

MÜDAHALELER: Bu yogasal teknik, 31 dakika boyunca dakikada bir nefes (DBN) almayı içeren solunum egzersizidir. 20 saniye yavaşça nefes alınır, 20 saniye nefes tutulur, 20 saniye yavaşça nefes bırakılır.

SONUÇ ÖLÇÜMLERİ: Bir kalp atışından diğerine kadar olan 14 parametre non-invaziv olarak ölçülmüştür ve yayılan vücut alanı için hesaplandı: strok indeksi (Sİ), kalp atış hızı (KAH), kardiyak indeks, diyastolik indeks, pik akım, ejeksiyon fraksiyonu, göğüs boşluğu sıvı indeksi, kontraktilite indeksi, ejeksiyon oranı, sistolik zaman oranı, ivme indeksi ve sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel basınçlar (OAB’lar). Sol stroke work indeks (SSWİ) ve stroke sistemik vasküler direnç indeksi (SSVDİ) hesaplandı.

SONUÇLAR: Sİ’yi, KAH’ı, OAB’ı, SSWİ’yi ve SSVDİ’yi ve bunların hemodinamik durum değişikliklerini tarif etmek konusunda nasıl işe yarayabileceklerini raporladık. Bu teknik 1 DBN egzersizi esnasında tüm hemodinamik değişkenlerdeki önemli değişiklikleri ortaya koyar ve uzun süre egzersiz yaptıktan sonra egzersiz sonrası dinlenme devresinde son derece önemli değişikliklere neden olabilir, ki uzun süreli egzersizin, kardiyovasküler sistemin Mayer dalgaları (0,1-0,01 Hz) örüntülerini düzenleyen beyin sapı kardiyorespiratuvar merkez üzerinde de son derece önemli bir etkisi vardır.

SONUÇLAR: Preklinik araştırmaların amacı, kardiyorespiratuvar beyin sapı peysmeykırını sıfırlar gibi görünen bu tekniğin muhtemel uzun süreli etkileri incelemekti. Bu etkilerin yogasal sağlık iddialarına temel oluşturabileceğini düşünüyoruz.

TBF Önlemi: Yukarıda anlatılan yogasal teknikteki uzatılmış nefes tutma hareketi uygun bir eğitim olmaksızın kullanılmamalıdır. Bir nefes alma tekniğinden yararlanmak istiyorsanız, bilgi sahibi bir öğretmenden tekniği öğreniniz, çünkü nefes alma çok güçlüdür ve kötüye kullanılmamalıdır.
Tüm hakları saklıdır. © 2020 Nefes Koçluğu Federasyonu design by ixir.