Türkiye Nefes Koçluğu Federasyonu
Nefesle İlgili Bilimsel Araştırmalar

Problemin Beyanı: Uyku sorunlarının kümülatif uzun vadeli etkisi majör psikiyatrik, fiziksel bozukluklar, hipertansiyon, diyabet, obezite, anksiyete, depresyon, ruh hali, hipersomni, ADHD, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı gibi hastalıkların bir nedeni ve sonuçları olabilir. Ergenler daha büyük risk altındadır. En kötü durum kalp krizi, felç, kaza, intiharlara neden olabilir. Uykusuzluk aynı zamanda zor nefes alma(trouble breathing) ile de bağlantılıdır. Araştırmacılar, farklı uyku bozuklukları dışında, kronik uykusuzluğun, küresel olarak ergenler ve yetişkinler arasında ciddi bir sorun olduğunu bildirmişlerdir. Çalışmanın amacı, ergenler ve yetişkinler tarafından uyku sorunları için yardım arama deneyimini, içinde bulunduğu bağlamda tanımlamaktı. 

Metodoloji: Anketler, derinlemesine görüşmeler, odak grupları ve bunun gerçekleştiği bağlam.

Bulgular: Bu çalışmadaki hastalar tereddütlü ve psikiyatrik bir sorun olarak etiketlenmekten korkuyorlardı. Birçoğu, zihinsel sağlık bozuklukları ile ilişkili toplumsal damgalanma nedeniyle tedavi aramamaktadır. Bazıları uyku problemleri ve bunun sonuçlarının farkında olmayışı nedeniyle ruh sağlığı uzmanlarına erişememektedir. Bazıları da, ruh sağlığı uzmanlarının yetersizliği nedeniyle tedavilerine devam etmekte zorlanıyorlar.

Önem: Ruh sağlığı hizmeti sağlayıcılarının yetersizliği, önlem, sağlığın teşviki ve geliştirilmesinde daha az yapılandırılmış bir sistem ve zamanında etkili tedavi için zorlukların erken belirlenmesi. Daha fazla tedavi merkezi ve psikiyatri hemşireleri, akıl sağlığı hizmeti sağlayıcıları ve profesyonelleri yetiştirmek için eklektik psikoterapi, eğitim ve kurslar için önerilerde bulunulmaktadır. Olumlu ebeveynlik, doğum öncesi ve doğum sonrası eğitim ve halk sağlığı eğitimi programları / etkinlikleri gibi bilinçlendirme (farkındalık) programları.

Nefes, ilahi(chanting), farkındalık(mindfulness), rehberli meditasyon, ashtanga yoga, rahatlama teknikleri ve terapileri, esnekliği(dayanıklılığı) arttırma, kahkaha terapisi, çizim terapisi, onaylamalar (affimasyonlar), önleme ve yönetimde görselleştirme gibi bütünsel eğitimler. Uyku apnesi, solunumu durduran ve başlatan ciddi bir uyku bozukluğudur.

Tüm hakları saklıdır. © 2020 Nefes Koçluğu Federasyonu design by ixir.